„Mamy nadzieję, że jako nasi pasterze i pasterze wykorzystacie wszelkie dostępne wam środki, aby chronić godność i prawa człowieka każdej osoby powierzonej waszej opiece, w tym osób LGBTIQ i ich rodzin”.

English / Español / French / Italiano / Polish / Portuguese / Chinese

It is with great concern that GNRC see a pattern emerging from the actions and statements by the Bishops of Poland against our much cherished LGBTIQ family, and especially the Trans members of our family.

Do naszych Braci, Biskupów Polski

Piszemy do Was jako kierownictwo Globalnej Sieci Tęczowych Katoliczek i Katolików. Skupia ona organizacje i jednostki działające na rzecz opieki duszpasterskiej, sprawiedliwości, inkluzji, godności i równości dla osób LGBTIQ (lesbijek, gejów, biseksualnych, transpłciowych, interseksualnych, queerowych) oraz ich rodzin w Kościele rzymskokatolickim i społeczeństwie.

Kieruje nami głęboka troska o nasze siostry, braci i krewnych w Polsce. Obawiają się oni bardzo o swe bezpieczeństwo, szczególnie teraz, po wyborze prezydenta Dudy na kolejną kadencję. Osoby LGBTIQ w całym kraju czują zasadny strach o swoje zdrowie, wolność od przemocy, sytuację ekonomiczną i możliwość wnoszenia wkładu w życie społeczne. Część czuje się też wyalienowana, a nawet jeszcze bardziej odsunięta na margines, przez księży i innych dostojników kościelnych, krytykujących te osoby ze względu na samą ich tożsamość.

Piszemy, aby ponownie wyrazić naszą wiarę, przedstawioną w 1931 punkcie Katechizmu Kościoła Katolickiego: „Poszanowanie osoby ludzkiej przejawia się w poszanowaniu zasady: «Poszczególni ludzie powinni uważać swojego bliźniego bez żadnego wyjątku za ‘drugiego samego siebie’, zwracając przede wszystkim uwagę na zachowanie jego życia i środki do godnego jego prowadzenia»”. Mamy nadzieję, że jako pasterze i duszpasterze użyjecie wszelkich dostępnych Wam środków, aby chronić godność i prawa człowieka wszystkich osób powierzonych Waszej opiece, w tym członków i członkiń mniejszości LGBTIQ oraz ich rodzin. Z uwagi na doświadczane przez nich groźby i podatność na krzywdę stanowią oni społeczność, która potrzebuje od przywódców naszego Kościoła szczególnej uwagi, pomocy i obrony.

Stan praw obywatelskich w Waszym państwie oznacza, że polska mniejszość LGBTIQ należy do najbardziej narażonych na świecie. We wszelkich jego częściach znajdą się obrońcy praw człowieka i ludzie dobrej woli, którzy będą obserwować bieg wypadków w Polsce w nadchodzących miesiącach i latach. Wzywamy Was do tego, by ochrona praw człowieka i należyta duszpasterska troska o osoby LGBTIQ i ich rodziny stała się priorytetem Konferencji Episkopatu Polski. Poprzez nasze polskie grupy członkowskie, przyjaciółki i przyjaciół pragniemy zaproponować Wam swoje wsparcie oraz współpracę w tej opiece, a także w dbaniu o bezpieczeństwo jednostek i rodzin.

Modlimy się o sprawiedliwość, pokój i sposobność do tego, by każda osoba mogła przeżywać swoją indywidualność w sposób odzwierciedlający miłość Bożą w świecie. Modlimy się za Wasze obowiązki, posługę i przywództwo, a także za środki, których staracie się używać, by rządy Boga zbliżały się do spełnienia.

W Chrystusie

Ruby Almeida, współprzewodnicząca GNRC

Christopher Vella, współprzewodniczący GNRC